ساخت وبلاگ نمونه سوال امتحانی لوازم جانبی سامسونگ لوازم جانبی اپل لوازم جانبی هواوی خرید اینترنتی محل تبلیغات شما
«چرمی» به اینجا تغییرمسیر دارااست

چرم زیور آلات

«چرمی» به اینجا تغییرمسیر دارااست

«چرمی» به اینجا تغییرمسیر دارااست . برای دیگر کاربردها، چرمی (ابهام‌زدایی) را مشاهده کنید .

ابزارهای
مدرن کار با چرم
پوست
دباغی‌شده در مراکش چرم، جنسی می‌باشد که از دباغی پوست خام جانوران، به‌ویژه گاو به‌دست می آید . پروسه دباغی، پوست فسادپذیر را به یک مادهٔ ارگانیک پایدار، دایمی و انعطاف‌پذیر برای کاربردهای متفاوت تبدیل می نماید . چرم در تلفیق با چوب، پایهٔ فناوری باستانیان را شکل می‌داده هست . صنعت چرم و صنعت خز با نیز متفاوت‌اند . این تفاوت از اهمیت مواد خام مسئله استفاده در هر کدام پیداست . مواد خام مسئله به کارگیری در صنعت چرم، تولید ها فرعی صنعت گوشت هستند؛ در حالی‌که گوشت بها بیش‌تری از پوست داراست . مواد خامی که در صنعت خز به‌کار گرفته می‌شوند، ارزش بیش‌تری از گوشت دارا هستند و به همین خاطر گوشت به تیتر یک کالا جانبی تلقی می‌شود . تاکسیدرمی اجازهٔ استعمال از پوست حیوان‌ها را به آدم می‌دهد، اما مهم‌تر از پوست‌شان، سر و بخشی از پشت آن‌هاست . پوست‌ها و پوست‌های ناپخته در تولید چسب و ژلاتین هم کاربرد دارند . چند رویه وجود داراست که در نتیجهٔ آن‌ها، پوست جان دار به یک مادهٔ انعطاف‌پذیر و سفت به اسم چرم تبدیل می گردد .

کیف پول


محتویات
۱ انواع
چرم ۱ .۱ ابعاد
زیست‌محیطی ۲ کاربرد
چرم ۳ تاریخچه
چرم در ایران ۴ چرم
اصل را چه‌گونه تشخیص دهیم ۵ جستارهای
وابسته ۶ منابع
اشکال
چرم
یک
توپ فوتبال آمریکایی چرمی حیوانی از پوست حیوان‌ها به دست میاید . این حیوان می‌تواند: گوسفند، گاو، بز، شترمرغ، مار و . . . باشد .
چرم گوسفند: چرمی زیبا، با بها مناسب است و تداوم خیر دارد .

چرم گاو: چرمی با استمرار و مقاوم می باشد که با وجود تولید الیاف پیشرفته، کماکان در اکثری مورد ها همچون دستکش ایمنی در کاربردهای شیمیایی و پوشش حرفه‌ای موتور سواری از بهترین انتخاب‌ها است .

چرم شترمرغ: چرمی مضاعف محکم و زیباست . برجستگی‌های جای مالامال شترمرغ ظاهری دیدنی به آن میدهد . سبک و نازک می باشد و مقاومت بالایی دارااست .شترمرغ در کشور ایران زیستگاه طبیعی ندارد و در نتیجه به کارگیری از چرم شترمرغ زخم زیست محیطی به طبیعت وارد نمی کند .

انسانی شرکتی در انگلیس، مطایق قرارداد با افراد داوطلب، پس از مرگشان با پوست آن‌ها کمربند، کیف و کفش از چرم انسان (پس از انجلم عملیات واجب بر روی پوست) تولید می کند و با ارزش بالا به صورت محدود به فروش می‌رساند .
گیاهی با استفاده از تانن (از ریشهٔ tanning به معنای دباغی) و سایر عناصری که در پوست تنه و میوه برخی درختان (مانند مازو) یافت می‌شوند، تهیه و تنظیم میشود . این مدل چرم، انعطاف‌پذیر بوده و رنگ آن قهوه‌ای‌ست که اندازه رنگش به ادغام شیمیایی و رنگ پوست بازمی‌گردد . چرم گیاهی در آب پایدار نیست؛ بی‌رنگ می گردد و در شرای پس از خیس شدن، خشکش کنید، چروک گشته و از انعطاف‌پذیری و نرمی‌اش کاسته خواهد شد . در آب گرم، شدت چروک شدنش بیش‌تر می‌باشد و تقریباً شبیه ژلاتین میگردد . علاوه بر این که محکم گردیده و احتمالاً شکننده نیز میشود . چرم جوشانده نمونه‌ای میباشد از چرمی که با قرار به چنگ آوردن در آب داغ، شناور گردیده و محکم می شود . این اتفاق در موم جوشانده و مواد مشابه نیز چهره میدهد . در مورخ گاهی پس از فعالیت محکم کردنش، از آن در زره‌ها و هم‌چنین در اتصال کتاب‌ها نیز به کار گیری می‌شده‌است . این جور چرم، صرفا جور چرم می‌باشد که در حکاکی و قالب‌گیری چرم میتواند مناسب باشد .
کرومی که در ۱۸۵۸ ابتکار شد، با کرومیوم سولفات و دیگر نمک‌های کرومیوم دباغی می شود .
آلدهیدی با به کارگیری از ترکیبات گلوتارآلدهید یا اکسازولیدین دباغی میشود .
ترکیبی به امداد بسپارهای آروماتیک مانند گونه‌هایی از نوولاک و نرادول ساخته و دباغی میشود .
آلومی که با نمک آلومینیوم در ادغام با چسبنده‌های مختلف و منابع پروتئینی مانند فلوئور، زردهٔ تخم مرغ و غیره دباغی می‌گردد .
پوسته ناپخته با ایجاد تراش‌های نازک روی پوست، شناور ساختنش در آهک، و کشیدنش در موقعی که کم آب شده است صحیح می گردد .
بعدها
زیست‌محیطی در سال ۲۰۰۹ شرکت نایک و تیمبرلند خرید چرم از بخش‌های جنگل‌زدایی شدهٔ جنگل‌های آمازون را متوقف کردند .[۱] این عمل تنها تعدادی هفته پس از گزارش اداره صلح سبز رخ گرفت که نشان می‌داد گله‌های دام‌داری‌های منطقهٔ آمازون سبب تخریب جنگل‌های آمازون می گردند .

کاربرد
چرم چرم، کاربردهای مختلفی دارد . البته به کار گیری از چرم در ساخت کاپشن، کیف و کفش عمده است .
کاربردهای چرم:
پوشاک
مانند شلوار، کراوات، دستکش، کت، کاپشن و کفش، کمربند وسایل
جانبی نظیر کیف، جاکلیدی تاریخچه
چرم در ایران در کشور‌ایران نوشته‌هایی مربوط به پس از حملهٔ مغول، از خواجه رشید الدین، نشان‌گر آنست که تجارت چرم و پوست در ایران پررونق بوده‌است، این اوراق گواه شهرت برخی شهرها مثل تبریزو شیراز در این دوره می‌باشد . در دورهٔ قاجار، همدان راءس کلیدی ساخت نوعی چرم، دارای شهرت به «چرم همدانی» بوده‌است، که از پوست گوسفند تنظیم میشد . در سال ۱۲۶۷ از جمله کارهایی که امیر کبیر به نمایشگاهی در لندن فرستاد، پوست بوده‌است . به علاوه در این عصر صادرات پوست و چرم، از اکثر وقت ها شهرهای کشور ایران به روسیه و عثمانی و هند رونق بسیار داشت . علاوه بر همدان، شهرهای تبریز و اصفهان هم در ساخت و صادرات چرم سهم به‌سزایی داشته‌اند . اولی کارخانه چرم سازی ایران در سال ۱۳۰۸ شمسی در شهر تبریز بنا شد و پس از آن در همدان، تهران و اصفهان نیز کارخانه‌هایی تأسیس شد .[۲]

در سال ۱۳۱۱ نخسیتن کارخانه ماشینی و امروزی چرم سازی در همدان بوسیله اردشیر یگانگی بنیان نهاده شد .[۳] تاریخ عمل حقیقی صنعت چرم سازی در کشور ایران را می بایست از مورخ کار صنعت چرم در همدان حساب و کتاب کرد . از آن پس این صنعت به تدریج در میهن بسط یافت به گونه‌ای که تعداد کارخانه‌های چرم سازی از یک کارخانه در سال ۱۳۱۱ به ۲۲ کارخانه در سال ۱۳۲۲ افزایش یافت .[۴]

چرم
اصل را چه گونه تشخیص دهیم تشخیص چرم طبیعی از چرم تولید دست بشر در برخی موردها بسیار دشوار هست . چرم ارگانیک فراوان گرانتر از چرم تصنعی می‌باشد . برخی از کالاهای چرمی در صورتی‌که با چرم اصل ایجاد شده باشند، معمولاً دارنده شناسنامه بوده که داده ها مربوط به مال در آن ها درج شده‌است . در مورد برخی از تولید ها چرمی در‌صورتی‌که امکانش وجود داشته باشد، به قسمتهای برش خورده آنها نگاه فرمائید . در‌صورتی‌که در آن بخش‌ها نشانه‌ای از حالت پلاستیکی و قابل انعطاف مشاهده کردید چرم ارگانیک نمی‌باشد . چرم را لمس نمایید . چرم ارگانیک بسیار قابل انعطاف و منعطف می باشد . چرم را رایحه نمائید . چرم طبیعی بوی معلوم و یگانه دارااست که هرگز نمی توان از آن کپی‌برداری کرد . به بافت چرم نگاه نمائید درصورتی که گره‌ها، نقص‌ و فرجهای آن طبق الگویی قابل شناسایی باشد، چرم تصنعی است . چرم طبیعی و تصنعی و مصنوعی را از پشت آن ها هم می‌توان از نیز تشخیص بخشید . چرم مصنوعی دارنده پوششی در نصیب پشت می باشد که هنگام برش آسیب می‌بیند و کاملاً معین میباشد .


برچسب ها : کیف پول ,
+ نوشته شده در شنبه 6 بهمن 1397ساعت 18:23 توسط علی پور | | تعداد بازدید : 4